• 08:00 - 23:30

  • Çalışma Saatlerimiz

Ev Taşırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eskiler “tebdil-i mekanda ferahlık vardır” derler. Bazılarımız da taşınma işini yeni bir hayat alanına kavuşacağımız amacıyla severiz. Fakat taşınma süreci aslında yorucu ve sıkıcı bir prosestir. Taşınma söz hususu bulunduğunda aynı eskilerin “3 taşınma 1 yangın eder” dediği de unutulmamalıdır. Taşınma süreciyle alakalı ne kadar tavsiye versek de, bu proses sizin amacıyla yorucu geçecek. Fakat, işin püf noktalarına ilgi ederseniz, bu süreci en az hasarla atlatmayı başarabilirsiniz.

Temizlik
Yeni evinize taşınmadan evvelce, kesinlikle temizlik yapmalısınız. Yeni evin temizliği, taşınma sürecinin başından aradan çıkarılması gereken bir işti. Çünkü, eşyalarınızı getirdikten sonra temizlik yapmanız çok zorlaşır. Temizlikle birlikte şayet gerekiyorsa boya ve bAdana işleri, tesisat bakımları da yapılmalı, ev her yönüyle hayataya hazır bir duruma getirilmelidir.

Toplanma
Paketleme işine geçmeden evvelce evinizi toplamak, gereksiniminiz olmayacak eşyaları elemeniz yönünden önemlidir. Toplanırken, uzun süredir kullanmadığınız ve bundan sonra da kullanmayı düşünmediğiniz eşyalarınızı ayırabilir, bu eşyaları gereksinim sahiplerine verebilirsiniz. Bu halde hem gereksinim sahiplerine yardım etmiş olursunuz hem de bundan sonra kullanmayacağınız eşyaları boş yere paketleme ve taşıma işinden de kurtulursunuz.

Paketleme
Taşımayı düşündüğünüz bütün eşyaları, ayrı ayrı kolilemelisiniz. Kolilerin üzerine, içersinde ne bulunduğunu ya da hangi odanın eşyalarının yer aldığını yazmanız, taşındıktan sonra işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca, mutfak eşyalarının ya da kırılacak eşyaların koli üstünde belirtilmesi, bu tip kırılgan eşyaların taşınma sırasında zarar görmesini engelleyecektir. İhtiyaç duyduğunuz kolileri market ya da bakkallardan istemeniz mümkün. Fakat, bilhassa büyük şehirlerde bu tip malzemelerin ticari sayısal dşayeti olması, bakkal ve marketlerin kolileri gereksinim sahiplerine vermektense satmalarına namacıyla oluyor. Bu amaçla en sıhhatli çözüm, temizlik malzemesi satan dükkanlardan koli satın almanız olacaktır.

Mobilya ve Beyaz Eşyalar
Ufak tefek eşyaları kolilemek, mobilya ve beyaz eşyaları paketlemeye göre çok daha kolaydır. Mobilyaların sökülmesi ve beyaz eşyaların zarar görmeden taşınabilmeleri amacıyla ya arkadaşlarınızdan yardım almanız, ya da bu işi işin eksperlerine bırakmanız gerekir. Evden eve nakliye firmaları bu tip eşyaların paketlenmesinde uzmandır ve özel ambajlama sistemleri ile beyaz eşya ve mobilyalarınızın taşınma sırasında zarar görmesini önlerler. Tabii, bu söylediklerimiz itimat edilir ve ciddi nakliye firmaları amacıyla geçerlidir.

Evden Eve Nakliyat Firmasından İstenecekler
Taşınma işleminin en can sıkıcı bölümü, düzgün bir nakliye firması bulmaktır. Günümüzde piyasada pek çok değişik evden eve nakliye firması bulunmakta ve ne yazık ki bu firmaların çok azı hususu ile alakalı uzman. Taşınırken daha ideal fiyatlı bulunduğu amacıyla seçeceğiniz bir nakliye firması, taşınma sırasında sizze yaşatacakları ile bu oranın çok daha çoğunu burnunuzdan getirebilir. Bu amaçla, bir oran daha çok parayı gözden çıkarıp en itimat edilir firmalarla çalışmak çok daha mantıklı olacaktır. Nakliye firması ile anlaştığınızda, taşıma sözleşmesi gerçeklştirmeyi unutmayın. Sözleşmenin sonrasında firmadan eşyalarınızı taşıyacak aracın plakasını isteyin. Verdikleri plakaya sahip olan araçtan başkasının gelmesi halinde eşyanızı teslim etmeyeceğinizi bildirin ve bu isteğinizi sözleşmeye ekletin. Pek çok firma, komisyoncu olarak çalışır ve sizinle anlaştıktan sonra taşıma işinizi değişik bir firmaya devreder. Böyle bir halle karşılaşmamak amacıyla işinizi sağlama almalısınız.
Nakliye firmasından taşımacılık sigortası istemeyi de unutmayın. Kamyonun kaza yapması, hatalı yükleme ya da taşıma sırasındaki hatalar, eşyalarınızın zarar görmesine namacıyla olabilir. Sizden kaynaklanmayan bu tip hallerın neticesinde zararınızın karşılanması amacıyla nakliye sigortası yaptırmanız zorunludur. Yaptıracağınız sigortanın kapsamını da ilgila okumanız gerekir.
Ev taşımak zorlu ve yorucu bir prosestir. Fakat, bu süreci iyi yönetebilirseniz, yeni hayat alanınıza problemsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

HEMEN ARA